Ból kolana przy zginaniu i w spoczynku. Jak leczyć ból w kolanach i rozpoznać przyczyny problemu?

Ból kolana przy zginaniu i w spoczynku

Ból kolana to dolegliwość, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach, osiąga tak duże natężenie, że wykonywanie nawet podstawowych czynności staje się niemożliwe. Ból stawów kolanowych zwykle stanowi następstwo urazów, jednak zdarza się, że jest symptomem, wskazującym na poważne schorzenie. Właśnie dlatego, nie należy go ignorować.

Spis treści:

  1. Jak budowa kolana może wpływać na odczuwany ból w jego obszarze?
  2. Co powoduje ból w kolanie? Przyczyny w zależności od źródła problemu
  3. Diagnozowanie i określenie źródła bólu. Jakie badania należy wykonać?
  4. Jak leczyć bolące kolano?

Jak budowa może wpływać na ból kolan?

Anatomia kolana czyni je jednym z najbardziej złożonych stawów, co sprawia, że jest jednym z najbardziej złożonych stawów w organizmie. Mało tego, anatomiczna budowa kolana lewego i prawego i funkcja, jaką pełnią te stawy, poddaje je znacznym przeciążeniom, nawet w trakcie wykonywania najprostszych czynności.

Anatomiczna budowa kolana i okolicznych struktur

Budowa stawu kolanowego wynika z pełnionej przez kolano funkcji – to staw zawiasowy, który wykonuje ruch zginania i prostowania. Należy podkreślić, że w zgięciu możliwe są też ruchy rotacyjne. Kość w kolanie to kość udowa i piszczelowa. Rzepka pełni natomiast funkcję kości uzupełniającej. Łąkotki odpowiadają za dopasowanie powierzchni stawowych w chwili wykonywania ruchu. Więzadła (wewnętrzne i zewnętrzne) pełnią rolę wzmacniającą.

Na kolano oddziałuje mięsień stawowy czworogłowy uda – niezwykle silny, jego ciąg na rzepkę może przekroczyć 300 kg. Jest to jeden z czynników, który sprawia, że obszarem niezwykle podatnym na urazy jest właśnie kolano. Budowa tego stawu musi być zatem niezwykle stabilna. Odpowiadają za to silne ścięgna.

Co powoduje ból kolana? Przyczyny urazowe, mechaniczne i chorobowe

Problemy z kolanem charakteryzują się różną etiologią. Ból kolana przy zginaniu często stanowi następstwo uszkodzenia stawu, jednak nie zawsze. Zdarza się, że rwący lub kłujący ból w kolanie pojawia się bez urazu. Niektóre osoby uskarżają się też na ból kolana w spoczynku (w tym także na ból kolana w nocy). Innym doskwiera ból kolana przy chodzeniu np. podczas chodzenia po schodach. Częstym zjawiskiem jest także ból kolan w ciąży oraz ból kolana u dziecka czy u nastolatków.  Gdzie szukać przyczyny?

1. Przyczyny wynikające z urazów

Ból kolana przy kucaniu i w trakcie zginania stawu, może pojawić się w następstwie urazu. Warto podkreślić, że na przyczynę urazową wskazuje nie tylko ból kolana po bieganiu lub podczas samego treningu. Zdarza się, że kłucie w kolanie pojawia się po wielu miesiącach, nawet gdy kontuzja została wyleczona.

W przypadku urazów, kłujący, rwący lub piekący ból to nie jedyny objaw. Poza dolegliwościami bólowymi, może wystąpić także zapalenie stawu kolanowego (stan zapalny kolana), obrzęk, wysięk (woda w kolanie) i trzeszczenie w kolanie. Zazwyczaj, staw kolanowy jest wyraźnie ocieplony i zaczerwieniony. Które urazy kolan stanowią najczęstszą przyczynę bólu?

I. Uraz łąkotki, któremu towarzyszy skręcenie kolana

Na taki uraz, w dużym stopniu, narażone są osoby uprawiające sport, przede wszystkim narciarstwo i piłkę nożną. To właśnie te dyscypliny szczególnie narażają kolano na urazy zgięciowo-skrętne, co oznacza, że poza pęknięcia lub rozerwania łękotki, następuje też skręcenie stawu kolanowego, a co za tym idzie – następuje zerwanie więzadła w kolanie. Skręcone kolano wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii, w przeciwnym wypadku, mogą wystąpić poważne powikłania.

II. Uraz więzadła krzyżowego przedniego

Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z najważniejszych ze wszystkich jedenastu więzadeł w kolanie. Zerwane lub naderwane więzadło w kolanie może być rezultatem osłabienia innych struktur – uda bądź biodra. Do urazu może też dojść w wyniku gwałtownego przeciążenia. Naciągnięte ścięgno to w takim przypadku najlepszy scenariusz, o ile o takim można w ogóle mówić. Gorzej, jeżeli dojdzie do zerwania. O ile mniejsze więzadła regenerują się same (po unieruchomieniu stawu), to więzadła krzyżowe nie mają takiej zdolności. Objawy takiego urazu to opuchlizna kolana, zjawisko “uciekania” rzepki oraz ostry ból, uniemożliwiający chodzenie.

III. Zapalenie kaletek maziowych

Kolana, podobnie jak łokcie, są chronione przez kaletki maziowe. Zdarza się jednak, że w następstwie przeciążenia, dochodzi do wystąpienia jałowego stanu zapalnego w obszarze kaletki stawowej. Najczęściej występuje stan zapalny kaletki przedrzepkowej, co stanowi efekt długotrwałego klęczenia, np. przy układaniu paneli lub płytek. Zapalenie kolana objawia się w tym przypadku nie tylko silnym bólem, ale także obecnością płynu przesiękowego.

IV. Urazy mechaniczne

Uderzenie, nadwyrężenie przeciążenie kolana – wszystko to może być przyczyną urazu mechanicznego, który doprowadza do wystąpienia dolegliwości bólowych. Nadwyrężone kolano da o sobie znać dolegliwościami bólowymi – pojawia się ból kolana po wewnętrznej stronie, co zwiastuje problem z więzadłem pobocznym przyśrodkowym. W takim przypadku, ból często pojawia się po treningu lub po ćwiczeniach. Jeżeli uraz powstał w skutek upadku lub uderzenia, pojawi się też obrzęk (spuchnięte kolano po upadku może wskazywać na poważny uraz). Przeciążenie kolana może skutkować urazem między rzepką a kością udową. Jest to tzw. kolano biegacza.

V. Zapalenie ścięgien rzepki

Stan zapalny więzadeł rzepki jest jednym z symptomów kolana skoczka – przewlekłych zmian degeneracyjnych i przeciążeniowych, do których dochodzi w obszarze wierzchołka rzepki. Oprócz kłującego bólu, który nasila się przy chodzeniu po schodach i w przysiadzie, pojawia się także obrzęk i poszerzenie obrysu kolana. Najczęstsze przyczyny tej dolegliwości to nadmiar aktywności sportowej i regularne przeciążenia kolan. Skurcz w kolanie, a dokładnie – skurcz mięśnia czworogłowego uda, wielokrotnie zwiększa siłę przenoszoną na staw, co skutkuje wystąpieniem mikrourazów więzadeł, które z czasem przeistaczają się w stan zapalny.

VI. Złamanie rzepki

Złamane kolano to dość rzadko występujący uraz. Jego przyczyną może być upadek, ale do złamania rzepki może też dojść w następstwie gwałtownego zgięcia, np. po zeskoku. Oprócz bólu i obrzęku, w takim przypadku pojawia się też krwiak.

2. Przyczyny wynikające z mechaniki stawów

Przyczyny bólu kolan często wynikają z samej mechaniki stawów. Kolano to złożona struktura, która na co dzień poddawana jest silnym obciążeniom. Jeżeli jeden z elementów stawu nie funkcjonuje prawidłowo, dochodzi do wystąpienia urazu lub innej patologii, w efekcie czego pojawia się ból.

I. Niestabilność kolana

Niestabilność stawu kolanowego jest stanem, który wynika z niewydolności więzadeł (lub jednego więzadła). Najczęściej wynika to z uszkodzeń, powstałych w wyniku uprawiania sportu. Wśród objawów należy wymienić nieprzyjemne uczucie “przeskakiwania” w kolanie, krwiak i “uciekanie” kolana.

II. ITBS – syndrom pasa biodrowo piszczelowego

Syndrom pasa biodrowo-piszczelowego jest przypadłością charakterystyczną dla osób aktywnych fizycznie, przede wszystkim – dla biegaczy długodystansowych. Przyczyną występowanie ITBS jest  niewystarczająca elastyczność pasma biodrowo-piszczelowego oraz zbyt mała siła mięśni odwodzących udo. Objawem jest tkliwość, ból nad kolanem i ból z boku kolana, czasami promieniujący do uda.

III. Zwichnięcie rzepki lub stawu kolanowego

Zwichnięcie kolana może być spowodowane bezpośrednim urazem, niewystarczającym napięciem mięśnia czworogłowego uda i wadami anatomicznymi. Zwichnięte kolano zwykle jest rezultatem rotacji wewnętrznej stawu względem ustawionej na podłożu stopy. Bardzo często, powstanie urazu jest następstwem występowania innej patologii. Wśród charakterystycznych objawów zwichnięcia należy wymienić: ból kolana (po wewnętrznej stronie, ale może być też umiejscowiony w innym obszarze), zasinienie, obrzęk oraz zmniejszoną ruchomość stawu.

IV. Bóle wzrostowe

W przypadku dzieci i nastolatków, ból kolan ma najczęściej charakter wzrostowy. Proces wzrostu następuje skokowo – co jakiś czas, dziecko rośnie o kilka cm. W takim przypadku, rwanie i ból nóg pojawia się najczęściej w godzinach nocnych, gdy przysadka produkuje najwięcej hormonu wzrostu. Zdarza się też, że silny ból kolana u dziecka ma charakter przeciążeniowy, wynikający ze znacznej aktywności fizycznej. W takim przypadku, zazwyczaj pojawia się ból pod kolanem z przodu.

V. Inne dolegliwości ze strony narządu ruchu

Ból bioder, stopy podudzia, a także ból biegnący od kręgosłupa – wszystko to może doprowadzić do wymuszenia nieprawidłowej postawy ruchowej, co może przełożyć się na nadmierne obciążenie kolan i w rezultacie – na występujące dolegliwości bólowe.

3. Przyczyny wynikające ze zmian chorobowych

W niektórych przypadkach, za ból w obszarze stawów odpowiadają choroby kolan. W takim przypadku, dolegliwości bólowe to najczęściej tylko jeden z występujących symptomów.

I. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zwyrodnienie stawu kolanowego stanowi ok. 40 proc. wszystkich zmian o charakterze zwyrodnieniowym, które są następstwem postępującego procesu starzenia się organizmu. Warto jednak podkreślić, że choroba zwyrodnieniowa może pojawić się w każdym wieku, a do ich wystąpienia mogą przyczynić się m.in. nieleczone urazy i brak mazi. W pierwszej fazie choroby, dolegliwości bólowe nie występują. Pojawia się za to skrzypienie i chrupanie w kolanie. Częstym objawem jest też mrowienie. Nieco później, występuje pobolewanie. To znak, że zwyrodnienie kolana obejmuje warstwę podchrzęstną.

II. Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS to choroba przewlekła, atakująca stawy i inne narządy. Zanim dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, że chory zdecyduje się na wizytę u lekarza, może minąć wiele tygodni. W pierwszej kolejności, ból pojawia się w małych stawach, po obu stronach ciała. Zdarza się jednak, że dolegliwości bólowe rozwijają się w jednym dużym stawie. Następnie pojawia się obrzęk i uczucie sztywności. Z czasem, dochodzi do deformacji stawów.

III. Dna moczanowa

W przebiegu choroby dochodzi do odkładania w tkankach kryształów moczanu sodu. W większości przypadków, schorzenie obejmuje stawy. Gdy schorzenie osiągnie nieodwracalne stadium, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu. Na początku choroby, najczęściej pojawia się zapalenie pojedynczego stawu. Najsilniejszy ból pojawia się w nocy. Do bólu dochodzi znaczny obrzęk. Po jakimś czasie, objawy ustępują. Jeżeli chory nie podejmie leczenia, dna moczanowa obejmie kolejne stawy.

IV. Infekcyjne zapalenie stawów

Chorobę najczęściej wywołują drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej. Objawy to ból, obrzęk, zaognienie skóry, chory odczuwa też gorąco w miejscu objętym chorobą, oraz pieczenie w kolanie.

4. Pozostałe przyczyny, których nie można zgrupować

Do wystąpienia dolegliwości bólowych mogą przyczynić się nieprawidłowości w budowie stawu kolanowego. Ból pojawiający się przy siedzeniu może być objawem nadmiernego zużywania krawędzi bocznej rzepki, co jest przyczyną wystąpienia zapalenia stawu rzepkowo-udowego.

  • Do rzadkich przyczyn dolegliwości bólowych, należy zaliczyć przeprost kolana. Oznacza to jego wygięcie do tyłu, co jest następstwem nadmiernej ruchomości. Przyczyn przeprostu jest wiele – od predyspozycji genetycznych, przez niewłaściwą posturę ciała, po nadmierne napięcie mięśnia czworogłowego uda.
  • Kolejną przyczyną jest konflikt rzepkowo-udowy, będący następstwem przeciążenia stawu rzepkowo-udowego. W takiej sytuacji, pojawia się ból nad kolanem z przodu, nasilający się w trakcie aktywności fizycznej.
  • Zdarza się, że ból pod rzepką jest objawem choroby nowotworowej. Kostniakomięsak to rak, który atakuje przede wszystkim mężczyzn między 12 a 24 rokiem życia. Oprócz bólu, pojawia się też obrzęk. Często dochodzi też do złamań.

Jak odróżnić, z którym rodzajem bólu mamy do czynienia?

Ze względu na przyczynę występowania, ból kolana może dawać bardziej lub mniej charakterystyczne objawy. Zanim udamy się do lekarza, warto spróbować samodzielnie ustalić jego przyczynę. W wielu przypadkach, nawet ból o sporym natężeniu jest wynikiem niegroźnego urazu.

Jak rozróżnić przyczynę zależnie od objawów dobrze widać w poniższej tabeli:

Objawy bólu pourazowego/mechanicznego
Objawy bólu wynikającego ze zmian chorobowych
najczęściej pojawia się po nadwyrężeniu, przeciążeniu, upadku lub innym urazie,ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny,
często towarzyszy mu krwiak, obrzęk, czasami także wysięk i tzw. "sztywne kolano",bólowi towarzyszy obrzęk kolana bez urazu,
w trakcie aktywności fizycznej, może wystąpić nagły ból,ból często osiąga największe nasilenie w nocy,
w trakcie lub po bieganiu, może objawiać się jako ból pod kolanem z przodu,
ból charakteryzuje się fazami złagodzenia, po których następuje faza nasilenia,
odczuwany w wyniku gwałtownego zgięcia, może wystąpić jako ból z tyłu kolana lub ból pod kolanem z tyłu.bólowi towarzyszy zaczerwienienie i ocieplenie chorego miejsca, jak i objawy ogólne.

Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów

Ból kolana często jest następstwem urazów lub stanów chorobowych i o ile w wielu przypadkach nie da się przewidzieć wystąpienia tej dolegliwości, to niektóre osoby są bardziej narażone na problemy ze stawami kolanowymi. Mówiąc o zwiększonym ryzyku, należy wskazać na czynniki takie jak:

  • nadwaga i otyłość – zwiększona masa ciała w znacznym stopniu obciąża stawy kolanowe,
  • nieprawidłowa dieta – deficyt białka, wapnia, selenu i innych ważnych makro- i mikroelementów, może być przyczyną wielu patologii w obszarze stawów,
  • brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia nie tylko osłabia mięśnie i więzadła, ale ze względu na pozycję zgiętą, stanowi też znaczne obciążenie dla kolan,
  • wykonywana praca – praca w pozycji siedzącej (informatycy, zawodowi kierowcy), stojącej (pracownicy produkcji) i wyczynowe uprawianie sportu to częste źródło przeciążeń i urazów,
  • przebyte urazy – nieprawidłowe leczenie lub jego brak może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nawet gdy uraz został wyleczony, po pewnym czasie mogą zacząć doskwierać dolegliwości bólowe.

Diagnoza i badania na ból kolana. Jaki lekarz pomoże zdiagnozować problem?

Ból kolana, jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas lub gdy przybiera na sile, wymaga rozpoznania przyczyny. Jaki lekarz zajmie się tego typu dolegliwością? W pierwszej kolejności, lekarz rodzinny przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Następnie, stosownie do opisywanych objawów, zleci badania obrazowe – RTG kolana (czyli prześwietlenie kolana) i/lub USG stawu kolanowego (USG kolana wykorzystuje ultradźwięki, które docierają do tkanek miękkich). Konieczne mogą okazać się próby laboratoryjne. Badanie krwi i płynów pozwoli ustalić, czy ból nie jest objawem choroby, w tym chorób autoimmunologicznych, zapalnych, infekcyjnych i nowotworowych.

Więc co robić, gdy pojawi się ból kolana? W pierwszej kolejności, należy udać się do lekarza rodzinnego, który, jeżeli zajdzie taka konieczność, wystawi skierowanie do właściwego specjalisty – ortopedy, chirurga-ortopedy, onkologa lub do innego lekarza, właściwego ze względu na podejrzewaną jednostkę chorobową.

Jak leczyć ból kolana? Leczenie farmakologiczne, ćwiczenia i zabiegi

Gdy bolą kolana, należy podjąć zdecydowane działania. Jeżeli podejrzewamy, że ból kolana (z boku, z przodu lub z tyłu) jest następstwem niegroźnego urazu, możemy sięgnąć po środki dostępne bez recepty. W poważniejszych przypadkach, nie obejdzie się bez interwencji lekarskiej. Co stosować na ból kolan?

1. Skuteczna maść na ból kolana i leki na stawy kolanowe

Maści i inne miejscowe leki na ból kolana, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ). Inne leki na stawy kolanowe działają chłodząco  lub rozgrzewająco. Maść na bolące kolano powinna też dostarczać substancje wspomagające chrząstkę stawową (kolagen na kolana). Tabletki na ból kolan zwykle bazują na substancjach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jak często stosować tabletki lub maść na ból kolana? Najlepiej zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Środki miejscowe należy nakładać w ilości możliwej do wchłonięcia przez skórę. Ze względu na działanie miejscowe, maść na kolana powinna przynieść ulgę już po kilku minutach. Tabletka przeciwbólowa zadziała po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach.

Co na bolące kolana okaże się najlepsze? Poniżej zamieszczamy zestawienie skutecznych środków, zarówno w formie maści i tabletek.

Środek doustny lub maść na ból kolana:
Dlaczego warto:
Przeciwwskazania:
Ketonal
  • jedyne tabletki na ból kolan, które wykazują tak szybkie działanie,
  • wysoka skuteczność,
  • efekt pojawia się po bardzo krótkim czasie od zażycia.
  • mocno obciąża układ pokarmowy,
  • wysokie ryzyko uzależnienia,
  • długa lista przeciwwskazań.
  • Maść konopna
  • naturalny skład,
  • działanie regeneruje tkanki,
  • możliwość długotrwałego stosowania.
  • słabe wchłanianie,
  • kontrowersyjny składnik aktywny,
  • nieduża dostępność maści z wysoką zawartością cbd.
  • Voltaren Max
  • dostępność,
  • czas oczekiwania na efekty po użyciu,
  • nie pozostawia plam na ubraniach.
  • wchłanialność,
  • słaba wydajność przy stosowanu,
  • mało przyjemny, intensywny zapach.
  • Structum
  • lek ukierunkowany na leczenie zwyrodnienia stawów,
  • dostępny w większości aptek,
  • jako lek, przebadany klinicznie.
  • gwarantowane działanie po około 3 miesiącach kuracji,
  • poważne komplikacje w przypadku posiadania wrzodów żołądka lub problemów z dwunastnicą,
  • nieprzyjazna forma tabletki,
  • ryzyko biegunki i rozstroju żołądka.
  • Kolagen Arthro Sprint
  • dobry skład,
  • szybkie wchłanianie,
  • przyjazny rozmiar kapsułek.
  • zawarty błękit sulfanowy może powodować wyraźne podrażnienia,
  • zawiera dwutlenek tytanu, nad którym prowadzi się badania pod kątem powiązania z promowaniem nowotworu.
  • dostępność.
  • Maść z jadem żmii
  • mocne działanie rozgrzewające,
  • wykorzystanie jadu promuje wydzielanie endorfin, które maskują ból,
  • cena.
  • działanie maskujące ból może prowadzić do nadwyrężania kolan i pogłębienia schorzenia,
  • mocny, intensywny zapach,
  • zastosowanie zbyt dużej ilości maści może prowadzić do poparzeń,
  • bardzo mocno podrażnia uszkodzoną skórę.
  • Viprosal
  • wykorzystanie jadu promuje wydzielanie endorfin, które maskują ból,
  • działanie ma poszerzać naczynia krwionośne i przyspieszać regenerację tkanek,
  • bardzo dobra dostępność.
  • intensywny, drażniący zapach,
  • często powoduje podrażnienia i reakcje alergiczne,
  • słabe działanie rozgrzewające w porównaniu do poprzedniej maści,
  • po aplikacji należy bardzo dokładnie umyć dłonie, aby przez przypadek nie podrażnić oczu.
  • Przedstawione wyżej środki cieszą się bardzo dobrą opinią użytkowników. Warto sięgnąć po nie, gdy wystąpią pierwsze dolegliwości bólowe.

    2. Odpowiednie treningi i ćwiczenia na ból kolana

    Ćwiczenia na bolące kolana skutecznie uzupełniają właściwe leczenie. Odpowiednio dobrane zestawy, działają rozciągająco i wzmacniająco na mięśnie i ścięgna. Jak wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie kolan? W każdym przypadku, ważna jest odpowiednia rozgrzewka. Szczegóły techniki opisujemy poniżej.

    1. Unoszenie wyprostowanej nogi z obciągniętymi palcami w leżeniu – należy wykonać 12 powtórzeń dla każdej nogi:Poprawne unoszenie wyprostowanej nogi w leżeniu na plecach
      • kładziemy się na plecach,
      • usztywniamy nogę w kolanie, przykurczamy palce,
      • drugą nogę zginamy w kolanie
      • unosimy wyprostowaną nogę, starając się nie unosić bioder
    1. Przysiady z oparciem o ścianę – wykonać 12-15 powtórzeń:Prawidłowa technika wykonywania przysiadów przy ścianie, które nie obciążają kolan
      • wyprostowanymi plecami opieramy się o ścianę,
      • wykonujemy przysiad, “siadając w powietrzu”,
      • staramy się wytrzymać 10 sekund.
    1. Zginanie nóg w leżeniu (hamstring curls) – ćwiczenie z wykorzystaniem specjalnej maszyny, powtórzyć 10 razy:Poprawne wykonanie hamstring curls
      • kładziemy się na siedzisku (twarzą do dołu), chwytając znajdujące się po bokach rączki,
      • miednicę ustawiamy neutralnie, palce stóp zginamy do siebie,
      • wkładamy łydki pod wałki i zginamy nogi.
    2. Pływanie rekreacyjne – pozwala rozciągnąć i wzmocnić mięśnie bez obciążania stawów:
      • najlepiej pływać kraulem, styl klasyczny mocno obciąża kolana,
      • pływamy rekreacyjnie (nie “na rekord”) przez 45 minut.
      • taki trening najlepiej powtarzać 2-3 razy w tygodniu, zależnie od kondycji naszych kolan.

    3. Zabiegi chirurgiczne i leczenie specjalistyczne

    W przypadku poważnych urazów, które spowodowały uszkodzenie łękotek, rzepki lub więzadeł krzyżowych, nie obejdzie się bez specjalistycznego leczenia. W pierwszej kolejności, lekarz może zalecić ustabilizowanie stawu. Usztywniacz na kolano (orteza stawu kolanowego) pozwala utrzymać rzepkę we właściwym położeniu. Należy pamiętać, że orteza na kolano (i każdy inny stabilizator na kolano) musi być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. W przeciwnym wypadku, leczenie nie będzie skuteczne.

    W ramach fizjoterapii, często wykorzystywana jest opaska na kolano magnetyczna, która ma za zadanie oddziaływać na komórki, zmniejszając w ten sposób ból. Gdy dolegliwości bólowe osiągają znaczne natężenie, najprawdopodobniej wdrożona zostanie terapia wykorzystująca kortykosteroidy (w formie zastrzyków). Takie leki stosowane są też w zaawansowanych stanach zapalnych. W przypadku zmian zwyrodnieniowych, skuteczne mogą okazać się zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano.

    W przypadku znacznych uszkodzeń, konieczne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne. Artroskopia to mało inwazyjna metoda, która najczęściej jest stosowana, gdy doszło do:

    • uszkodzenia łąkotki,
    • uszkodzenia chrząstki stawowej,
    • zespołu bocznego przyparcia rzepki,
    • przerostu fałdy błony maziowej.

    Inwazyjna operacja kolana to najbardziej r5adykalna metoda leczenia, najczęściej stosowana w przypadku złamań.

    Babcine sposoby na ból kolan – domowe sposoby na wzmocnienie kolan i szybką ulgę

    Domowe leczenie jest zasadne, gdy dolegliwości nie są zbytnio nasilone i jako wspomaganie właściwego leczenia. Jak wzmocnić kolana i złagodzić ból? Podstawą zdrowych kolan jest sprawna chrząstka stawowa. Co jeść w sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował zwyrodnienie stawu? Dieta na stawy kolanowe powinna obfitować w kwasy omega 3, witaminę C i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie może zabraknąć też kolagenu i białka oraz naturalnych substancji przeciwzapalnych (miód, kurkuma i imbir – na stawy działa nie tylko przeciwzapalnie, ale i przeciwbólowo). Co warto jeść na zapalenie stawów kolanowych? Właściwe produkty to:

    • ryby morskie,
    • galarety mięsne i rybne,
    • orzechy włoskie,
    • siemię lniane.

    W leczeniu bólu kolana niezastąpiony jest też odpoczynek. Leżąc, nogę należy unosić powyżej serca. Dzięki temu, krew będzie  miała ułatwiony odpływ, a opuchlizna zostanie zredukowana.

    Warto spróbować też klasycznych okładów i bandażu uciskowego

    Skuteczne domowe sposoby na ból kolana uwzględniają też łagodzenie dolegliwości specjalnie przygotowanymi okładami. Zimne okłady na opuchliznę to jeszcze nie wszystko, aby złagodzić ból, warto sięgnąć po inne domowe metody, którą mogą przynieść ulgę:

    • okłady na kolano z ziemniaków – skutecznie zmniejszają obrzęk, wystarczy pokroić surowe ziemniaki w plastry, schłodzić w lodówce, przyłożyć do kolana i owinąć bandażem,
    • okład na kolano z octu – tak jak ziemniaki, redukuje obrzęk. Gazik nasączamy octem, przykładamy do kolana i owijamy bandażem,
    • okład z sadła – wystarczy zmieszać ciepłą, rozgniecioną fasolę z sadłem wieprzowym. Następnie, przykładamy do kolana i owijamy bandażem.

    Domowe sposoby na bóle stawów kolanowych przewidują też kompresoterapię. Bandaż elastyczny zapobiegnie narastaniu obrzęku. Należy pamiętać, że bandaż uciskowy nie może być wiązany zbyt mocno i z wielokrotnym uzwojeniem. Na noc, powinien być ściągany. Alternatywą jest ściągacz na kolano.

    Jeżeli domowe sposoby na bóle stawów kolanowych nie przynoszą skutku, koniecznie należy udać się do lekarza.

    Jak zapobiegać bólom kolan i ewentualnym schorzeniom w przyszłości?

    Ból kolan znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych zasad, aby uniknąć problemów z kolanami:

    1. aktywność fizyczna – regularnie uprawiany sport wzmacnia mięśnie i ścięgna,
    2. nie zapominaj o rozgrzewce – brak rozgrzewki niemal na pewno doprowadzi do wystąpienia kontuzji,
    3. zwróć uwagę na technikę – właściwa technika wykonywanych ćwiczeń pozwoli uniknąć urazów. Na początku, warto ćwiczyć pod okiem trenera,
    4. kontroluj masę ciała – prawidłowa waga pomoże uniknąć nadmiernego obciążania stawów,
    5. właściwie dobieraj obuwie – podeszwa musi zapewniać odpowiednią amortyzację i powinna być dostosowana do nawierzchni.

    Bibliografia

    1. https://academic.oup.com/ptj/article-abstract/60/12/1556/2727156?redirectedFrom=fulltext
    2. Andrzej Górecki ; “Uszkodzenia stawu kolanowego” ; PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2, 2002, 8320026113
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/
    4. https://journals.lww.com/clinicalpain/Abstract/2016/06000/The_Influence_of_Knee_Pain_Location_on_Symptoms,.1.aspx
    5. Behzad Heidari ; “Knee osteoarthritis prevalence, risk factors, pathogenesis and features: Part I”, Caspian J Intern Med. 2011 Spring; 2(2): 205–212.
    6. Karol Kita, Stanisław Sierakowski, Bogdan Lewandowski, Piotr Adrian Klimiuk, Jacek Kita, Elżbieta Muklewicz ; “Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych – epidemiologia, diagnostyka i leczenie” ; Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstokuhttps://www.dovepress.com/knee-osteoarthritis-pathophysiology-and-current-treatment-modalities-peer-reviewed-article-JPR
    7. https://journals.viamedica.pl/forum_reumatologiczne/article/view/44568/37437
    8. Hugh A Gemmell, Bert H Jacobson, Brad M Hayes ; “Effect of a Topical Herbal Cream on Osteoarthritis of the Hand and Knee: A Pilot Study” ; J Manipulative Physiol Ther
      . 2003 Jun;26(5):e15.
    9. http://www.czytelniamedyczna.pl/1321,zasady-postpowania-diagnostycznego-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawlw.html
    10. https://www.dovepress.com/the-pain-relieving-qualities-of-exercise-in-knee-osteoarthritis-peer-reviewed-article-OARRR
    11. Lucie Brosseau, KA Yonge, Vivian Welch, S Marchand, Maria Judd, George A Wells, and Peter Tugwell ; “Thermotherapy for treatment of osteoarthriti” ; Cochrane Database Syst Rev. 2003 Oct; 2003(4): CD004522.
    12. https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-9-123
    13. https://www.bmj.com/content/333/7576/981

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *